Acrobatic Gymnastics

Acrobatic Gymnastics
Submenu

Club Search

 

National Awards

As one of the recognised Gymsports within Gymnastics, it is important that the gymnasts, coaches, and clubs working hard to ensure success within Acrobatics are recognised for their contributions and achievements. The Annual Sports Acrobatics Awards are designed to do just that - recognise Sports Acrobatics members for their outstanding achievements, contributions and dedication to the sport program.

 

AWARD RECIPIENTS

Year Acrobat
of the Year - Int - Snr
Acrobat
of the Year - Int - Jnr
Acrobat
of the Year - Ntl

Coach
of the Year Int

Coach
of the Year Ntl
Judge (NOP) Official of the Year

2011*

Not Awarded Not Awarded Amber Kaldor
Maddison Chan
(NSW)
Not Awarded Xi Lin Shen (NSW) Amy Yeomans (NSW)
2010* Kate Ryan
Melissa Scott
Shani Meadows
(QLD)
Katrina Kissock
Rachel Cook
Madelyn Bennett
(NSW)
Elizabeth Jacobs
Amy Lang
Morgan Moroney
(QLD)
Agnes Sajgal (NSW) Xi Lin Shen (NSW) Catherine Buck (QLD)
2009* Not Awarded

Shelby Lacey
Molly-Louise Hanrahan
(NSW)

Renee Blake
Monique Boswell
Charmaine Ridge
(NSW)

Not Awarded Kim Lacey (NSW) Catherine Sharwood (QLD)
2008

Lisa Jones
Bianca Ilacqua 
Eliza Hui 
(NSW) 

Lauren Cosgrove
Aaron Janes
(NSW) 

Shelby Lacey
Molly-Louise Hanrahan
(NSW)

Agnes Sajgal (NSW)

 Lyn Ward (NSW) Suzi Jordan (NSW) 
2007 Not Awarded Not Awarded

Alison Czolij
Eliza Hui
Lisa Jones
(NSW)

Not Awarded Lyn Ward (NSW) Wendy Treble (VIC)
2006

Lisa Jones
Alice Kesby
Sarah Gilbey
(NSW)

Anne-Marie Mooney
Mia Romano
Lucy Stevens
(NSW)
Jodi Cassettari
Monica Flint
Sheriden Tyrell
(NSW)

Agnes Sajgal (NSW)

Xi Lin Shen (NSW) Pamela Ryan (NSW)
2005

Lisa Jones
Bianca Ilacqua
Hanna Mangan-Lawrence
(NSW)

Anne-Marie Mooney
Mia Romano
Lucy Stevens
(NSW)
Sarah Gilbey
Alice Kesby
(NSW)

Agnes Sajgal (NSW)

Ben Moroney (NSW)  
2004

Tara Busbridge
Jessica Stamenovic
Veronica Gravolin
(QLD)

Renee Quail
Jessica Ward
Ashleigh Ryan
(NSW)
Rebecca Buffrey
Anne-Marie Mooney
Lucy Stevens
(NSW)

Yuriy Stepchenkov (QLD)

Bruce Treble (VIC) Amy Jennings (NSW)
2003

Mia Romano
Rebecca Buffrey
Lisa Jones
(NSW)

  Tara Busbridge
Jessica Stamenovic
Veronica Gravolin
(QLD)

Agnes Sajgal (NSW)

Yuriy Stepchenkov (QLD) Pamela Ryan (NSW)
2002

Elena Armenis
Tara Busbridge
Veronica Gravolin
(QLD)

 

Jessica Ward
Ashleigh Ryan
Renee Quail
(NSW)

Yuriy Stepchenkov (QLD)

Vivien Lu (QLD) Pamela Ryan (NSW)

* 2011 Special Recognition Award - Michelle Mason (NSW)
* 2010 Special Recognition Award - Ken Caraher (WA)
* 2009 Special Recognition Award - Elie Vlahovich (NSW)


 

AWARD CATEGORIES

Awards will be presented for each of the following categories on an annual basis.

  • Acrobat of the Year
  • Coach of the Year
  • NOP Official of the Year- National Stream

 

AWARD CRITERIA

Criteria for Selecting Acrobat of the Year

  • Results of competition performance throughout the year
  • National Championships (Senior, Levels and Clubs)
  • International Competitions
  • History or achievement over a number of years
     

 


Criteria for Selecting Coach of the Year

  • Active involvement in State/National coaching activities
  • Involvement in coaching State teams
  • Acrobat performance at competitions
  • Team performance at competitions

Criteria for Selecting NOP Official of the Year

  • Active involvement in State/National judging activities
  • Involvement in judging education
  • Judge at National/International competitions

 

 
 
Gymnastics Australia Gymsports