2018 Pacific Rim Championships


Gymnastics Australia is delighted to announce the Men's Artistic and Trampoline Gymnastics athletes and officials who have been selected to represent Australia at the 2018 Pacific Rim Championships in Medellin, Columbia, from 27 to 29 April.



Men’s Artistic Gymnastics (MAG)


Athletes       
                                        
Scott Costin (QLD / Brisbane Grammar School Gymnastics Club)
Jack Riek (QLD / Brisbane Grammar School Gymnastics Club)
Heath Thorpe (QLD / QLD MAG High Performance Centre)
Jesse Moore (SA / SA High Performance Centre)
Kipp Smith (VIC /VIC Men's High Performance Centre)
Jack Hall (NSW / NSW High Performance Centre)

Team Manager                                   
John Curtin

Coachs
                                             
Paul Szyjko
Jack Coates

Judges
Sam Simpson
Matthew Spooner

Physiotherapist
Sam Offord


Nomination Panel 
National Performance Director: Adi Glancy
International Technical Expert 1: Rohan Kennedy 
International Technical Expert 2: Andrew Cordery 
International Technical Expert 3: John Curtin
Medical Expert: Phil Cossens 





Trampoline Gymnastics (TRP)

Athletes
Men                                              
Ty Swadling (NSW / Eastlake Trampoline Sports)
Aiden Thomas (NSW / Eastlake Trampoline Sports)
Liam Christie (NSW / Sydney Gymnastics & Aquatics Centre)               
Patrick Shluter (TAS / Kingborough Gymsports)
                                                                
Women                                               
Jessica Pickering (NSW / Eastlake Trampoline Sports)
Britney Glazebrook (QLD / Victoria Park Gymnastics and Trampoline Club)
Leanne Van Rensberg (NSW / Sydney Gymnastics & Aquatics Centre)
Lauren Sampson (QLD / Robertson Gymnastics Club

Non-Travelling Reserves
Cassandra Hoare (SA / T Jets)
Imogen Florian  (NSW / Sydney Gymnastics & Aquatics Centre)     
                                                                                                                
Head Coach                                         
Brett Austine 

Coach                                    
Ben Kelly 

Judge
Jarrod Spear

Physiotherapist
Emma Joukadjian         


Nomination Panel 
National Performance Director: Adi Glancy
National Trampoline Coach: Brett Austine 
International Technical Expert 1: Darren Gillis 
International Technical Expert 2: Ben Kelly 
Medical Expert: Sam Offord 



Congratulations to all of the athletes, their personal coaches and Clubs, as well as the officials on your selection. We wish you all the best of luck in your final preparations for the event!