2018 Australian Aerobic Gymnastics Championships: Day 1




The 2018 Australian Aerobic Gymnastics Championships kicked off at Bendigo Stadium today; the first-ever event to be held at the newly-renovated Bendigo Stadium.

Day one of competition consisted of preliminaries across all divisions contested at this year’s Championships, with those advancing to Finals fighting it out for the medals – and the title of Australian Champion – tomorrow.

Session 1 of competition saw AeroDance Groups and Trios in action, as well as the Level 6 to 8 athletes.  The might of New South Wales (NSW) and Queensland dominated the AeroDance competition early, with teams from both States dominating the preliminaries.  Four teams from Queensland and three from NSW qualified in first position for tomorrow’s Finals.  In the Level 6 to 8 Qualifications, athletes from Victoria and Western Australia took out the majority of the top spots in the qualifications.  However NSW’s MacKenzie Manev broke the trend, being the top qualifier in the Level 6 Junior Individual division, with a score of 15.40.

The action continued in Session 2, with the honours of qualifying in top spot for tomorrow’s Finals being shared evenly among all States.  NSW dominated the Aerodance Intermediate and Senior Male Individual divisions, as well as the Age Group 1 Group and Age Group 2 Trio categories.  Queensland took top spot in the AeroDance Senior Individual Female, Age Group 1 Trio and National Development Individual categories, whilst Victorians finished atop the pack in the AeroDance Junior Individual and Level 6 Intermediate Multiples.  Annalise Wilden and Charlise Munn few the flag for South Australia, qualifying in top spot for tomorrow’s Level 6 Junior Multiples Final.

Before the commencement of Session 3, a presentation of awards was made to several members of the Australian Aerobic Gymnastics Community.  The teams – both athletes and officials – who represented Australia at the recent Portugal and Suzuki World Cups were recognised, whilst outgoing National Commission Member, Kerryn Cormick, received a Special Recognition Award for our ongoing and outstanding years of service to the sport in Australia.

The following athletes were also recognised for representing their State at 5, 10 or 15 Australian Championships – an incredible achievement!

15 Years (!!!)
Zoe Tisdale (WA) 

10 Years
Rebecca Donato (VIC) 
Shona Lynch (QLD)

5 Years

Megan Hockaday (WA)
Rebecca Osborne (WA)
Rylee Poole (WA)
Charlie Singleton (WA)
Amelia Cartledge (VIC)
Care Chiew (VIC)
Chanse Mathers (VIC)
Emma Croker (VIC)
Eve Hinchliffe (VIC)
Lana Croker (VIC)
Abby Lavin (QLD)
Paris Waigh (QLD)
Sophie Carozza (QLD)
Casey Rogan (NSW)
Lauren Anderson (NSW)
Madison Rogers (NSW)
Nadia Wang (NSW)
Tiana Yan (NSW)
Tamara Ferguson (SA)
Chelsea Smith (SA) *awarded from 2017

Session 3 saw our International and senior National Stream athletes take to the floor for the final session of preliminaries.  Victoria’s Olivia Feaver took top spot in the blue ribbon event – the Senior Individual Female qualifications – with a massive score of 20.05, followed by her teammate and training partner, Annabel Muttdon (19.55), and Queensland surprise packet, Michael Warren (19.00).  In the other two hotly-contested divisions of the final session, Queensland’s Annabelle Mitchell was the top qualifier in the Age Group 1 Individual competition, followed by WA’s Rebecca Osborne and Mitchell’s teammate, Alex Young, whilst in the Age Group 2 Individual qualifications NSW’s Matilda Narvo topped the field.  Narvo’s teammates Madison Swan and Elisabeth Kidane ensured a clean sweep for NSW in the preliminaries, qualifying for tomorrow’s Finals in second and third spot respectively.

FULL RESULTS: http://bit.ly/AERresults

The second and final day of the 2018 Australian Aerobic Gymnastics Championships continues at Bendigo Stadium tomorrow with the Finals competitions.  Competition commences at 9am.