Pac Rim 2018 wrap-up




After an epic weekend of Gymnastics in Medellin, Colombia, our Pacific Rim Team returned safe and sound to Australia.

Our 23 athlete-team made a combined total of 47 Finals across all four Gymsports, coming away with a total of 10 medals; 1 Gold, 3 Silver and 6 Bronze.

Congratulations to all of our athletes and officials on the way you represented Australia both on and off the competition floor in Colombia.

Please see below for a full list of results:


Men’s Artistic Gymnastics (MAG)

16 Finals, 1 Medal

Team – 4th

Individual Apparatus Finals
Juniors

Floor
Jack Hall - 4th 
Jesse Moore – 8th 

Pommel Horse
Kipp Smith – 7th 

Rings
Jack Hall – 4th
Jesse Moore – 6th 

Vault
Jesse Moore – 6th 

Parallel Bars
Kipp Smith – 4th

Horizontal Bar
Jesse Moore – BRONZE
Kipp Smith – 5th 
Jack Hall – 9th 

Seniors

Floor
Scott Costin – reached the Final, but unfortunately had to withdraw due to injury

Pommel Horse
Scott Costin – reached the Final, but unfortunately had to withdraw due to injury

Rings
Jack Riek – 4th 

Vault
Heath Thorpe – 4th 


Women’s Artistic Gymnastics (WAG)

12 Finals, 4 Medals

Team – BRONZE

All-Around

Juniors
Miriana Perkins – 6th
Elena Chipizubov – 7th
Kate Sayer – 11th 
Sidney Stephens – 13th 

Seniors
Talia Folino – 7th

Individual Apparatus Finals
Juniors

Vault
Kate Sayer – 7th
Miriana Perkins – 8th 

Uneven Bars
Sidney Stephens - 6th
Miriana Perkins - 7th 

Beam
Kate Sayer – BRONZE
Elena Chipizubov – 5th

Floor
Kate Sayer – 7th
Elena Chipizubov – 8th 

Seniors

Uneven Bars
Kate McDonald – BRONZE
Talia Folino – 5th

Beam
Talia Folino – GOLD

Floor
Talia Folino – 8th 


Rhythmic Gymnastics (RG)

9 Finals

Team – 4th 

All-Around

Juniors
Lidiia Iakovleva - 9th 
Phoebe Learmont - 11th 
Saskia Broedelet - 12th 

Seniors
Laura Gosling - 9th 
Jordyn Clarke - 12th 

Individual Apparatus Finals
Juniors

Hoop
Saskia Broedelet - 6th 
Lidiia Iakovleva - 8th 

Ball
Phoebe Learmont - 8th 

Clubs

Lidiia Iakovleva - 5th 

Ribbon
Lidiia Iakovleva - 7th 
Phoebe Learmont - 8th 

Seniors

Hoop
Laura Gosling - 6th 

Clubs
Laura Gosling - 4th 

Ribbon
Laura Gosling - 4th 


Trampoline Gymnastics (TRP)

10 Finals, 5 Medals

Men
Team – BRONZE

Synchronised Trampoline
Juniors (Liam Christie & Patrick Shutler) – 5th
Seniors (Aidan Thomas & Ty Swadling) – SILVER

Individual Trampoline
Juniors
Liam Christie – BRONZE
Patrick Shulter – 11th

Seniors
Aidan Thomas – 5th
Ty Swadling – 10th 

Women
Team – 4th 

Synchronised Trampoline
Juniors (Britney Glazebrook & Jessica Pickering) – SILVER

Individual Trampoline
Juniors
Britney Glazebrook – SILVER
Jessica Pickering – 4th

Seniors
Leanne Van Rensberg – 4th